Velké věci mají malé začátky

Trh je saturovaný. Není už žádný obor, kde by se dalo prorazit. Je lepší jít s proudem.
Taky už jste tohle slyšeli nebo pořád musíte poslouchat?
Přiznejte si to, vždy vás to trochu zabrzdí. Ale pak to zase přetlačíte a jdete dál. Nebo ne?
Bojuji s tím denně, někdy více, někdy méně. Každý den je potřeba vybojovat malé bitvy, aby se na konci mohla vyhrát celá válka.

Moje máma mi vždycky říkala: „fantasmagor“, byla to její dobře míněná a v zásadě univerzální poučka.
Označovala tím vše, co bylo krok stranou, krok někam, kde to nebylo prozkoumané a kde, z jejího úhlu pohledu, hrozilo zbytečné nebezpečí. Je to moje máma a já byl tehdy malý kluk. Je normální, že žádná máma nechce, aby si její dítě nabilo nos. Já jsem pořád někam lezl a něco zkoušel a omlácený jsem byl permanentně, ale nezastavilo mě to. Je super, když pak po čtyřicítce potkáte podobný kluky. Ukazujete si jizvy a boule, ale všichni víte, že je to součást cesty, jenže v tomhle věku už víte, jakou to má cenu. Někdo dokonce říká, že chlap, který nemá jizvy není chlap.

Mít názor neznamená mít postoj. Tolik lidí má dnes k něčemu nebo ke všemu postoj.
Jaký já vidím rozdíl mezi tím mít postoj a mít názor?
K tomu mít postoj vám bude stačit 5 minut a pár set znaků, které si přečtete. Možná ani to ne. Stačí se na chvíli podívat na něco v televizi, zkouknout video na internetu, proklikat sociální sítě.
Jednoduše si jen vyberete jako v e-shopu, hodíte postoj do košíku a šup máte postoj, můžete ho ihned začít sdílet. A když se někdo bude ptát proč, jak, co ….tak prostě řeknete – proto nebo uvedete někoho, kdo má stejný postoj a víc followerů, to je přece berná mince nebo ne?

Oproti tomu dostat se do stavu mít názor, vyžaduje o poznání více snahy. Musíte jít hlouběji, k více zdrojům, potřebujete získat názory od různých lidí, musíte se naučit dobře ptát, poslouchat, komunikovat a přemýšlet. A znovu číst, zjišťovat a opravdu hodně přemýšlet.
A když už máte názor, zjistíte, že mít ho není zadarmo. Mít vlastní názor totiž může bolet.
Protože váš pohled na věc se nebude zdaleka všem líbit a některým se nebude líbit vůbec, dají vám to najevo. A to může bolet na duši i po těle. Mít názor vyžaduje kuráž a být připravený dostat i pár facek. Ještě stále chcete mít svůj názor?

My máme názor. Máme co nabídnout a myslíme si, že aniž bychom byli arogantní nebo nabubřelí, tak to můžeme říct. Můžeme hodně firmám pomoci na základě získaných zkušeností a vědomostí. Pokusit se co nejvíce z firmy zachránit nebo dokonce celou společnost uzdravit. Pokud ve firmě budeme včas a když se všechno povede, může se firma dokonce i zvětšit, najít nové trhy, vstoupit do nových distribučních kanálů, začít nabízet nové produkty či služby. To nejsme jen my, já a kolega. Jsme armáda. Je nás už více jak 70. Na každého z nás si můžete ukázat prstem, existujeme, jsme skuteční, stojí za námi práce v konkrétních firmách a pozicích.

Není ostuda upadnout, je ostuda se znova nezvednout. Nebo se o to alespoň nepokusit.
Čas. Všichni ho máme tolik, a přece tak zoufale málo. V businessu to platí dvojnásob. Zejména v krizi.

Právě jsme spustili nový web www.bl4u.cz, kde se dozvíte více informací o naší armádě.

PS: Název článku jsem si vypůjčil z filmu Prometheus (Ridley Scott, 2012) – doporučuji

v jednom dialogu tam v originále zazní: „Big things have small beginnings“
dodnes si to pamatuji, bylo to pro mě velmi silné, ta věta už mi zůstala v hlavě.

Miroslav Veselý, MBA
Mirek je partnerem zodpovědným za obchod a marketing BL4U s.r.o. Následně získával zkušenosti v krizovém řízení projektů skrze různé obory pro privátní investory, řídil několik úspěšných start up projektů například v oblasti zdravotnictví a FMCG. V rámci své kariéry zastával pozice CSO, CMO, CEO, člen představenstva a jednatel.